Anasayfa » Beslenme ve Diyet, Kalori Hesaplama

Kilo Kontrolü İçin Hangi Besinden Ne Kadar Tüketilmeli?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için gereken vitamin, protein ve mineralleri yeteri kadar almak gerekir. Bunun içinde besinleri doğru ve yeteri kadar tüketmeliyiz. Sebze ve meyvelerin sayılamayacak kadar faydası vardır. Her biri vücut içinde farklı etkilerle fayda sağlamaktadır. Yemesi kolay ama sindirilmesi zor olan besinleri hayatınızdan tamamen kaldırmak yanlıştır. Sizin dikkat etmeniz gereken en önemli konu “hangi besini ne kadar tüketmeliyim” olmalıdır. Besinlerin miktarı ve ne sıklıkla yendiğine dikkat etmelisiniz. Bu sağlıklı beslenmeniz için ilk kural olmalıdır. Ayrıca diyet yapan kişiler içinde ilk kural; her besinden az miktarda tüketmektir. Dengeli beslenmede her besin ayrı bir önem taşır.


Önemli olan sizin bu besinler arasında düzen kurmanızdır. Düzensiz biçimde tüketilen besinler muhtemelen kilo yapacaktır. Ama siz tahıl, et, sebze ve meyve gibi besin grupları arasında düzeni sağlarsanız kilo almaktan kurtulursunuz.

Kilomu Korumak İçin Hangi besinden ne kadar yemeliyim?

Tahıllar; günde 2 ve ya 4 porsiyon tüketebilirsiniz. Bir porsiyon tahıl hemen hemen 50 gram ekmek, 80 gram makarna, 70 gram pilava eş değerdir.

Baklagiller; haftada 2 porsiyon tüketilmelidir.

Süt ve süt ürünleri; günde 2 porsiyon tüketebilirsiniz. Bir porsiyonu 100 gram kaşar peyniri, 50 gram beyaz peynir, 1 kâse yoğurt ve 1 bardak süt ile eş değerdir.

Et, balık ve yumurta; Haftada bir kez kırmızı et, haftada üç kez beyaz et, haftada iki-üç kez balık, haftada üç kez yumurta tüketilebilir.

Sebze ve meyve; Günde en az üç porsiyon sebze ve iki porsiyon meyve yemelisiniz. Bir porsiyonu; 50 gramı salatada tüketilmek şartıyla 150 gram sebze, 150 gram meyve ya da meyve suyuna eşdeğerdir

Yağlar; Günde 1–3 porsiyonu aşmamak gerekir. Bir porsiyonu bir kaşık zeytinyağı, bir tatlı kaşığı tereyağı ya da margarine eşdeğerdir.

Makarna; haftada iki kez 80 gramlık porsiyon halinde tüketilebilir. Makarna lifler açısından oldukça zengindir. Kısa sürede kişide tokluk hissi yaratır. Karbonhidratları enerjiye dönüştüren B1 vitamini içerir. Protein açısından da zengindir.

Pirinç; haftada bir kez tüketilmelidir. Buharda pişirilirse diğer tahıllara oranla daha besleyicidir. 100 gramı: 337 kalori, 60 mg kalsiyum, 200 mg fosfor, 150 mg potasyumdur.

Ekmek; günde en fazla 50gram ekmek tüketilmelidir. 100 gram ekmekte 290 kalori vardır. B1 ve B2 vitaminleri içerir.

Mercimek; haftada iki kez tüketilebilir. 100 gramda 290 kalori bulunur.

Beyaz peynir; Kalsiyum ve protein açısından zengindir. Sabah kahvaltısında küçük bir parça peynir tüketilebilir, salataya eklenerek de yenebilir.

Yoğurt; günde bir kâse yoğurt tüketilebilir. 100 gramı: 65 kalori içerir.

Dana eti; Demir açısından hayli zengin bir besin maddesidir. Kansızlık halinde tüketilmesi faydalıdır. Haftada 1–2 kez 100 gr tüketilebilir.

Tavuk; Haftada 1–2 kez 120 gram tüketilebilir. Bir porsiyonu bile vücudun ihtiyacı olan proteinin büyük bir kısmını karşılar.

Yumurta; Önemli bir protein kaynağıdır. A ve D vitaminleri açısından zengindir. Bol miktarda kalsiyum, demir, fosfor, potasyum ve çinko içerir. Haftada iki ya da üç kez tüketilebilir.

Balık; haftada iki kez tüketilebilir. Beyaz etli ve iri balıklar, vücuda çok gerekli olan selenyum içerir. Hamsi, istavrit gibi küçük balıklar ise iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Domates; A ve C vitaminleri açısından zengindir. Önemli bir potasyum kaynağıdır. Haftada üç kez tüketilebilir.

Ispanak; Haftada bir kez 250 gr tüketilebilir.

Elma; Lifler ve pektin açısından zengindir. Günde 1 elma sağlık için gereklidir. 100 gramı: 43 kalori içerir.

Kayısı; Günde iki kayısı tüketilebilir. 100 gramda 28 kalori bulunur.

Portakal; Bol C vitamini içerir, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve cilt esnekliğini korur. Günde bir portakal ya da bir bardak portakal suyu tüketilebilir.

Patates; unlu gıdalara benzer. Taze patates tüketmeye özen göstermelisiniz. 100 gramda 85 kalori bulunur. Ekmek ile dönüşümlü olarak haftada en az iki patates tüketilebilir.

,yeşil çay ne kadar tüketilmeli,yeşil çayı günde ne kadar tüketmeliyiz,günde kaç kalori tüketilmeli,günde kaç kalori tüketmeliyiz,yoğurt ne kadar tüketilmeli
11 Ağustos 2010 9,322 1 yorum yapılmış

Bir yorum yapılmış »


  • sevda taşkın demiş ki:

    TAM BENİM LİSTEME GÖRE DİYETİSTEN SEVDA TAŞKIN GÖRÜŞME İÇİN 02126198838

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir