Anasayfa » Beslenme ve Diyet

Yağlar Neden Önemlidir? Yağların Faydaları Nelerdir?

Bu sorunun cevabı çok kolaydır aslında yaşamak için yağlara ihtiyacımız vardır. Ayrıca lezzetlidir de fakat fazlasının zararları çoktur damar tıkanıklarından kalp krizlerine kolesterole varan geniş ve ölümcül bir tablosu vardır yağların.


Yağlar Neden Önemlidir? Yağların Faydaları Nelerdir?

Hücreyi saran ve koruyan hücre zarı için temel öğelerden birisidir. Enerjinin en büyük kaynaklarından biridir. Her 1 gramında 9 kilokalori enerji barındırır. Vücut sağlığı için oldukça önemlidir vücuda A, D, E ve K vitaminlerini kazandırır. Bu vitaminler sadece yağda eriyebildiği gibi yağlarla alındıklarında vücuda gerekli faydaları sağlarlar.
Yağlar üç grupta incelenebilir. Doymuş yağlar, tekli doymamış yağlar, çoğul doymamış yağlar. Doymuş yağlar et, süt, tereyağı, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besin maddelerinde bulunur ve aşırı kullanımı sonucunda kolesterol ortaya çıkar.
bitkisel-yaglar1 Tekli doymamış yağlar ise konala, yer fıstığı ve zeytinyağlarıdır. Bunlar ise bitkisel kaynaklı oldukları için kolesterolü düşürücü etki yaparlar.
Çoklu doymamış yağlar ise, Omega 3 ve Omega 6 olarak gruplandırılır ve bu yağlar dengeli olarak alındığında kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca sağlıklı bir yaşam için elzem yağlardır. Bu grup yağlar arasında en yararlı olanıdır. Omega 3 kanın akışkanlığını olumlu yönde etkileyen bir yağıya sahiptir. Omega 6 ise kanın pıhtılaşmamasını sağlar. İdeal kan dolaşımı için ve vücudun fonksiyonlarını iyi şekilde yerine getirmesi için bu yağların düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

,yağların faydaları nelerdir,yağların faydaları,yağın faydaları nelerdir,yağın faydaları,yağ faydaları nelerdir
8 Şubat 2010 7,317 2 yorum yapılmış

2 yorum yapılmış »


  • şeyda demiş ki:

    yorum yok


  • burcu demiş ki:

    bence güzel bir site

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir