Anasayfa » Diyet Programları

Akdeniz Diyeti Nedir? AKDENİZ DİYETİ LİSTESİ

Akdeniz diyeti kısaca, Akdeniz tipi beslenme alışkanlığıdır diyebiliriz. Yapılan araştırmalara göre, Akdeniz diyeti en sağlıklı beslenme ve sağlıklı biçimde kilo verme şeklidir. Sadece zayıflamak amaçlı değil, sağlıklı bir yaşam sürmek için de Akdeniz tipi beslenme önemli yer tutmaktadır. Akdeniz tipi beslenme genelde sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme şeklidir. Akdeniz diyetinin temelinde ise zeytinyağı, kırmızı et, meyve ve sebzeler, balık, tahıl ve fındık bulunmaktadır. Akdeniz diyeti sağlıklı diyet olarak da adlandırılır. Yağ olarak zeytinyağı kullanılır ayrıca ceviz, badem, yoğurt ve tam tahıllarda bolca tüketilir.


Sebzeler Akdeniz yemeklerinin çoğunluğunu oluşturur. Sebzeler mevsiminde taze şekilde toplanarak sıkça tüketilir. Yemek yapılırken de bu tazeliğin ve doğallığın korunmasına dikkat edilerek pişirilir. Yemeklerin tadı kadar görünümü de önemlidir. Bu nedenle yemekler genelde doğal garnitürlerle süslenir. Bitkisel kaynaklı besinler daha fazla tüketildiği için kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalıklar daha az görülür. Bunun için bu beslenme tipi popüler olma özelliği kazanmıştır. Yaz için uygun bir diyet olan Akdeniz diyeti, damak tadı açısından da zengindir. Çünkü bu beslenme şekli kırmızı ete daha az yer verirken, sebze meyve, tahıl ve balığa daha çok yer verir. Zeytinyağı da önemli bir besindir.

Akdeniz Diyeti Listesi

Akdeniz diyetinde bulunan besinler; tahıllar, meyve ve sebzeler, süt ve süt ürünleri, zeytinyağı, baklagiller, zeytin, kuruyemiş, az miktarda kırmızı et, haftada 2 yumurta, balık ve bol egzersiz yer alır.

Sabah;

2 dilim kepekli ekmek

Açık çay ya da bir bardak yağsız süt

Lor peyniri ve birkaç tane zeytin

Domates ve maydanozakdeniz diyeti

Ara öğün;

Bir dilim karpuz ya da tercih edilen bir meyve

Öğle;

2 dilim kepekli ekmek

1 kâse yoğurt

Tercih edilen bir meyve

1 kâse mercimek salatası

4 çorba kaşığı taze fasulye

Ara öğün;

Yeşil zeytin, bir dilim peynir, tercihen bir meyve ve biraz fındık

Akşam;

Bir bardak ayran

2 dilim kepekli ekmek

2 tane meyve

Bir porsiyon balık ya da tavuk eti

100 gram haşlanmış patates

100 gram makarna

Sebze çorbası tercih edilebilir.

Ancak her hangi bir rahatsızlığı olan kişiler doktor kontrolünden sonra bu tür diyetler uygulamalıdır. Su tüketimi Akdeniz diyetinde de önemli yer tutar. Günde en az 8 bardak su içmeniz gerekir. Erkeklerde ise 12 bardak kadar su tüketmelidir. Bitki çayları tercih edilebilir. Ayrıca günde 4 bardak açık ve şekersiz çay içebilirsiniz. İstenilen miktarda yeşil sebze tüketilebilir.

,akdeniz diyeti nedir,akdeniz diyeti listesi,akdeniz tipi beslenme rejimi,akdeniz tipi beslenme,akdeniz tipi beslenme programı
27 Temmuz 2010 6,345 yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir