Anasayfa » Diyet Programları

Dukan Diyeti Ve Dukan Diyeti Aşamaları

Fransız bir doktor olan Pierre Dukan tarafından bulunmuş olan Dukan diyeti, belki de son zamanlarda adını en çok duyduğunuz zayıflama diyetleri arasında yer almaktadır. Dukan diyeti ile kısa zamanda çok fazla kilo vermenin olanaklı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Dukan diyeti dört farklı aşamadan oluşmaktadır. İsterseniz Dukan diyetinin aşamalarına birlikte göz atalım:

Dukan Diyeti Ve Dukan Diyeti Aşamaları
Dukan diyetinin birinci aşaması saldırı aşamasıdır. Saldırı aşaması, Dukan diyetinin en zor kısmı olarak nitelendirilmektedir. Dukan diyeti ile ne kadar kilo vermek istediğinize bağlı olarak Dukan diyeti saldırı aşamasını geçebilirsiniz.


En fazla on gün sürmesine izin verilen Dukan diyeti saldırı aşamasını bir günde de tamamlamanız mümkündür. Dukan diyeti saldırı aşamasında izin verilen yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz: Süt ve yoğurt gibi içeriğinde yağ bulunmayan ürünler, yumurta, deniz ürünleri, her türlü balık çeşitleri, kümes hayvanlarının ördek hariç tamamı, karaciğer ve böbrek gibi sakatatlar, yağsız kırmızı et… Dukan diyeti saldırı aşamasında bol miktarda su tüketmelisiniz. Yemeklerinizle birlikte tuz tüketimini gerçekleştirmemenizin gerekliliği de önemlidir. Dukan diyeti saldırı aşamasında, zayıflamaya başlayacağınızı bilmelisiniz.

Dukan diyetinin ikinci aşaması kilo verme aşamasıdır. Dukan diyeti kilo verme aşamasında, Dukan diyeti saldırı aşamasında tüketilen protein içerikli yiyeceklere ek olarak sebzelere de izin verilmektedir. Dukan diyeti kilo verme aşamasında tüketilmesine izin  verilen sebzeleri şu şekilde sıralayabiliriz: lahana, brokoli, domates, patlıcan, enginar, ıspanak… Dukan diyeti kilo verme aşamasında, pirinç, patates, ve mısır gibi, içeriğinde karbonhidrat olan besinlerin tamamı yasaktır. Dukan diyeti kilo verme aşamasını da istenildiği sürede bitirebilirsiniz, verdiğiniz kiloya bağlı olarak Dukan diyeti kilo verme aşamasının süresini belirleyebilirsiniz; fakat Dukan diyeti kilo verme aşamasını on günden fazla sürdürmeyin.

Dukan diyetinin üçüncü aşaması, Dukan diyeti korumaya hazırlık aşamasıdır. Dukan diyeti korumaya hazırlık aşamasında, protein, ve sebze tüketiminin yanında meyve tüketimine de başlanmaktadır. Dukan diyeti korumaya hazırlık aşamasında, zaman zaman kutlama günlerinin bulunduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Haftanın bir ya da iki günü kutlama günü olarak belirleniyor, ve tüketilen her şey serbest oluyor. Dukan diyeti korumaya hazırlık aşamasını da maximum on gün yapmanız gerekiyor, ancak, vermek istediğiniz kiloya göre süreyi kendiniz de belirleyebiliyorsunuz.

Dukan diyetinin dördüncü aşaması sürdürme aşamasıdır. Dukan diyeti sürdürme aşamasında artık eski düzeninize dönüş zamanı gelmiş demektir. Ancak, Dukan diyeti sürdürme aşamasında dikkat etmeniz gereken detay şudur: Perşembe günlerini, Dukan diyeti saldırı aşamasındaki gibi geçirmeniz, yani sadece protein içerikli besin tüketmeniz gerekmektedir.
Dukan diyeti ile zayıflamak durumu söz konusu, ancak, verilen kiloları almamak adına, Dukan diyeti beslenme biçimini alışkanlık haline getirmeniz, ve ömür boyu sürdürmeniz gerekiyor. Dukan diyetinde, günde bir kaşık yulaf kepeği tüketmek de önemle tavsiye ediliyor.

,dukan diyeti ile zayıflayanların yorumları,dukan hareketleri,dukan diyetinde nesfit yenir mi,dukan diyeti aşama süreleri,dukan diyetinde nesfit
8 Temmuz 2012 2,731 yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir