Anasayfa » Diyet Programları

Hurma Diyeti: Hurma İle Zayıflama Formülü

Ramazan ayına girerken,  pek çok sofrada yer alacak olan hurmanın zayıflamaya etkisini araştırdık. Evet, hurma diyeti, geleceğin gözde diyetlerinden birisi olmaya aday. Sizlere öncelikle hurma diyetinden bahsedeceğiz. Ramazan ayında ise hurmayla zayıflama konusunda yol göstermeye çalışacağız.

Hurma Diyeti: Hurma İle Zayıflama Formülü


Hurma diyetinin bilimsel yönü araştırıldı. Evet, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin araştırmasına göre; sabah, öğlen ve akşam yemeğinden birer saat önce,  üç adet hurma yenilerek yapılan diyet sayesinde daha hızlı kilo veriliyor.

2 ayda 8 kilo, yani bir ayda 4 kilo vermek mümkün, hurma sayesinde. Tek yapmanız gereken, yemeklerden bir saat önce 3 hurma yemek. Sadece yemeklerden önce hurma yiyerek zayıflamak mümkündür, ama hurma diyetinin uygularsanız, daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Peki hurma nasıl bu kadar faydalı? Uzmanlara göre 100 gram hurmanın içinde 65 gram karbonhidrat, 2 gram protein ve 0.5 gram yağ buluyor. İçerisinde şeker, protein ve yağ bulunan tek gıda hurma olduğu için son derece faydalı olduğu savunuluyor. Bağırsaklara olan faydasını içindeki yüzde 21 oranındaki liften alıyor ve kabızlığı önlüyor. Hurmada A,D,B1, B6, C vitaminlerinin yanı sıra antioksidan vitaminlerin çoğu da mevcut.. Demir, magnezyum, çinko ,sodyum, patosyum ve kalsiyum da bulunuyor. Ve hurmada hiç ama hiç kolesterol bulunmuyor. ( Bkz: Hurmanın faydaları nelerdir? )

Hurma Diyeti için Diyet Listesi

Sabah: Kahvaltıdan bir saat önce 3-4 adet hurma. Kahvaltıda mutlaka bir dilim ekmeğin yanında protein kaynaklarından biri olmalı. Mesela haftanın iki günü yumurta ve her gün istenilen miktarda peynir tüketilebilir. Meyve suyu, çay ve süt dönüşümlü olarak içilir. Burada önemli olan protein, yağ ve şekerin ölçülü bir şekilde tüketilmesi.

Öğle: Yemekten bir saat önce 3-4 adet hurma. Öğle yemeğini bir dilim ekmek, çorba, salata ve et (veya sebze) yemeği ile renklendirmek gerekir. Şayet tatlı çok seviliyorsa ikindi vaktinde az miktarda yemek gerekir.

Akşam: Yemekten bir saat önce 3-4 adet hurma. Meyve, sebze, yoğurt, cacık gibi hafif yemekler tercih edilerek karbonhidrat ve yağ oranı azaltılır.

Not: 45 kilodaki bir kişi yemeklerden önce 2 hurma yerken, 70 kilodaki bir insan 3-4 hurma tüketebilir.

Ramazan Ayında Hurma Diyeti: Ramazan ve Hurma

Hurma diyetine başlamak için ramazan ayı son derece uygundur. Ramazanda oruç tutanlar, iftar vaktinde yemek yemek yerine sadece üç hurma yiyip su içtikten sonra bir saat bekleyebilirler. İftarlarını bu bir saat bekledikten sonra yaparlarsa mide açlıktan sonra hazırlık dönemine girer. Hurma ile iftar açılıp bir müddet beklenirse çok daha rahat edersiniz. Ayrıca çok daha az yemek ile çok daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Ramazanda bağırsak sorunu yaşayanlar için de hurma çok rahatlatıcı olur. Ayrıca bu sayede kilo da verebilirler. Sahurda da yine yemekten bir saat önce hurma yerseniz gün boyunca daha rahat tok kalabilirsiniz.

,hurma diyeti,hurma zayıflatırmı,hurma ile zayıflama,hurma diyeti nasıl yapılır,hurmayla zayıflama
10 Ağustos 2010 17,310 1 yorum yapılmış

Bir yorum yapılmış »


  • ayfer demiş ki:

    sadece hurma yesem olurmu

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir