Anasayfa » Egzersiz ve Spor

KİLO VERME VE EGZERSİZ: Kilo Verdiren Egzersizler

Kilo vermek için terazinin iki kefesi bulunur. Birinci kefe aldığını kalori miktarları, yani yedikleriniz, diğer kese ise harcadığınız kalori miktarı yani gün içindeki aktivitelerinizdir. Aldığınız kalori, harcadığınız kaloriden fazla ise kilo alır, aksi halde az kalori alır bol kalori harcarsanız kilo verirsiniz.

Kilo vermek için alınan kalori miktarlarını azaltmak, yani diyet yapmak gereklidir. Diyet programının yanında ise harcanan kalori miktarının arttırılması için egzersiz ve spora ihtiyaç vardır.KİLO VERME VE EGZERSİZ


Bir diyet listesi ile birlikte bir egzersiz programı uygularsanız, kilo vermniz kolaylaşır, ya da formunuzu korumakta zorlanmazsınız.  Yapacağınız egzersiz kalori harcamanızı artıracak, aynı zamanda metabolizma hızınızı arttıracaktır. Kaslarınız güçlenecek, kenidinizi daha enerjik hissedecek ve sağlıklı bir hayata ilk adımınızı atmış olacaksınız.

Diyete Ara Vermek Gibi, Egzersize De Ara Vermek Yanlıştır

Diyet programında kaçamakla başlayıp, programı ileriki bir vakte ertelemek, yani diyete ara vermek, ergersiz programları için de büyük bir sorun teşkil eder. Motivasyonu korumak, egzersiz ve sporu günlük hayatın bir parçası haline getirmek, antreman atlamadan devam etmeye çalışmak zor olsa da uzun vadede fit ve sağlıklı bir hayatın müjdecisidir.

Egzersiz ve Spor İçin Öneriler

Gerçekçi olmak, ileride hayal kırıklığı yaşamamak için şarttır. Ben de eve dumble(dambıl) seti aldığımda 20 kg lık set almıştım :D 4kg’lık bir ağırlık ilk zamanlar için yeterli, eğer vücut geliştirmek gibi bir hayaliniz yoksa. Eveti, başlarken büyük umutlar ve hayaller bir süre sonra yılgınlık ve boşvermişliğe dönerler.

Mükemmel bir fizik amacıyla yola çıkmayın. Amacınız kaslarınızın kuvvetlenmesi, bol miktarda kalori harcanması, sağlıklı bir hayata geçiş olsun. Mükemmel ve fit bir vücut için zamana ihtiyaç vardır, önce fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

İlk zamanlar için kendinize ve yaşınıza uygun bir egzersiz programına ihtiyacınız var. Fazla yorulmadan, kendinizi ve kaslarınızı zorlamadan yapacağınız egzersizler ile kendinize gelecek, sağlıklı nefes almaya başlayacaksınız.

Kilo Verdiren Egzersizler

Yağ yakmak için yapılması gereken egzersizler, kardiyovasküler egzersizlerdir. Bu tür egzersiz yavaş ve tempolu olarak yapılır. Kalp atış hızının hedef atış hızı seviyesinde olduğu 25 – 35 dakika boyunca yapılan egzersizlerdir.

Kilo verdiren egzersizler:

  • Yavaş ve sürekli olarak yapılan tempolu koşu,
  • kürek,
  • bisiklet,
  • step, salon aerobiği,
  • jogging, yürüyüş ya da
  • yüzme

Kardiyovasküler egzersiz sırasında vücut oksijen düzeyi yüksek solunum yapar. Yağ yakıcı enzimler harekete geçer. Egzersizin ilk 12 dakikasında ağırlıklı olarak karbonhidrat harcanır. Daha sonraki dakikalarda enerji kaynağı olarak yağ kullanılır. Bu nedenle kardiyovasküler egzersiz minimum 12-15 dakika olmak üzere 25-35 dakika yapılmalıdır.

Egzersizler

,kilo verdiren egzersizler,kilo verdiren hareketler,hızlı kilo verdiren egzersizler,hızlı kilo verdiren hareketler,kilo verdirici egzersizler
2 Eylül 2010 30,675 1 yorum yapılmış

Bir yorum yapılmış »


  • agiviough demiş ki:

    Iyi bir baslangic

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir