Anasayfa » Egzersiz ve Spor

Spor ve Egzersiz Yaparken Uyulması Gereken Kurallar

Diyet yaparak, tavsiye edilen bitkisel çayları içerek, evde sürekli iş yaparak zayıflayabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Evet diyetinize düzenli uyacaksınız, evet bitkisel çaylarınızıda içeceksiniz, fakat yürüyüş ve sporunuzuda düzenli olarak yapacaksınız ki kilo verebilesiniz. Fakat spor yaparken unutmamanız gereken kurallar var.

Spor ve Egzersiz Yaparken Uyulması Gereken Kurallar


Bazı insanların durumu, açık havada spor yapmaya çok elverişli, ama bazı insanların yaşadığı yerler çok kalabalık ve büyük bir şehir ise açık havada spor yapmaları çok zor. Bu durumda olanların spor salonlarından faydalanmaları gerekiyor.

Spor ve Egzersizden Önce Isınmalısınız
Salonda spor yapmaya başlamadan önce vücudu ısınma hareketleriyle spor’a hazırlamak gerekir. Ancak hareketleri bitirdiğinizde, bu seferde yavaş yavaş soğutmanız gerekmektedir.
Yani temponuzu hemen kesmeden daha yavaş hareketlerle bitirebilirsiniz.

Bu hareketlerin ardından vücudunuzu gerdirin, gerdiğiniz vücut daha rahatlayacak ve çok dinlendirici olacaktır. Gerdirme hareketleri vücudunuzdaki eklemleri rahatlatacak, aynı zamanda psikolojinizi düzeltecek ve size iyi bir performans sağlayacaktır. Bundan dolayı yaptığınız antremanlara gerdirme hareketlerini mutlaka ekleyin.

Salonda Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?
Salonda spor yapanların dikkat etmesi gerekenler:

1- Spor salonlarında bulunan aletler, yerde yatarak spor yapabilme olanakları ve başınızda bulunan hocanın sizi doğru şekilde yönlendirmesi ile, salonda yapılan egzersizler sizlere daha fazla avantaj sağlar. Sizleri motive eder.
2- Yapacağınız spor ister açık havada, ya da isterseniz spor salonlarında olsun mutlaka hareketlerinizi kontrol edecek bir hocanın başınızda olması gerekir.
3- Kiloyu hemen vermek için sabırsız davranmayın, bunun hemen olmayacağını baştan kabullenin. Sağlıklı kilo, kısa zamanda verilen kilo deyildir. Bunun için bir ay gibi kısa bir süre yetmez, inatla devam edin.
4- Antreman süresi 60-70 dakikayı geçmesin, kendinizi fazla yormanız size zarar verir.
5- Ağırlık kaldırarak çalışanların kendilerine dikkat edip, fazla ağır kaldırmamaları gerekir, aksi halde vücut ağrıları olur.
6- Yaptığınız hareket ne ise, kontröllü bir şekilde yapın ani hareketler başınıza istenmedik rahatsızlıklar gelmesine sebep olabilir.
7- Bayanlar spor yaptıklarında kaslanacaklarını düşünüp tedirgin olurlar. Onun için direnç antremanı yapmak istemezler. Fakat tam tersi direnç antremanı yağ yakılmasını sağlar, vücudu sıklaştırır.
8- Evde de yapabileceğiniz bazı egzersizler var. Bunları doğru bir şekilde yaparak da fit olmanız mümkün. Yarım saat size yetecektir. Fakat hareketleri yapmadan önce ısınmanız gerektiğini sakın unutmayın. Bu hareketleri 20 kez tekrarlayarak yapabilirsiniz. Her yeni harekete başlamadan önce 30 saniye dinlenin. Dışarda 30 dakikalık koşularda yapmanız gerekir.
9- Yanınızdaki antreman yapan kişi ile aynı hareketleri yapmak, sizin için sakıncalı olabilir. Herkesin sağlık problemi farklı olduğundan, bir hocaya danışmalı.
10- Çocuklarınızı spor salonlarına götürmenizi tavsiye etmiyoruz. Onlar oyun arkadaşları ile oynarken zaten sporda yapmış oluyorlar.

,spor salonunda uyulması gereken kurallar,parklardaki spor aletleri nasıl kullanılır,parklardaki spor aletlerinin faydaları,spor yaparken uyulması gereken kurallar,sporda uyulması gereken kurallar
4 Temmuz 2011 4,440 1 yorum yapılmış

Bir yorum yapılmış »


  • melike demiş ki:

    güzelmiş
    :)

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir