Anasayfa » Kalori Hesaplama

Günlük Ne Kadar Kalori Almak Gerekir? Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı

Zayıflamak isteyen herkes bilir ki, zayıflamak için alınması gereken kalori miktarının, harcanması gereken kalori miktarından az olması gerekmektedir. Zayıflamak isteyen herkes bunu bilir; ama, zayıflamak isteyenler, kalorinin ne olduğuna dair tam olarak bilgi sahibi değildirler. Zayıflamak isteyenler için bu konuya kısaca değinmek istedik. Öncelikle şu sorunun yanıtını bulmak gerekecektir: Günlük ne kadar kalori almak gerekir?
Günlük ne kadar kalori almak gerekir sorusunun yanıtını biz sizler için araştırdık; ve günlük ne kadar kalori almak gerekir sorusunun yanıtı ile şu şekilde karşılaştık: Günlük alınması gereken kalori miktarı, vücudun, günlük aktivitelerini tam olarak, sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için alınması gereken minimum kalori miktarına eşittir… Vücut tarafından alınan kalorinin, enerji olarak kullanıldığını da belirtmemiz gerekmektedir.


Günlük ne kadar kalori almak gerekir sorusunun yanıtı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Günlük alınması gereken kalori miktarı, her bir kişide değişiklik göstermektedir. Günlük alınması gereken kalori miktarı, kişide yapılan bir takım ölçümlerle belirlenir. Günlük ne kadar kalori almak gerekir sorusunun yanıtında, kişinin alması gereken günlük kalori miktarını bulmak için, kişinin dinlenmesi sırasında harcadığı kalori miktarının ölçülmesi gerekir; ve günlük alınması gereken kalori miktarı buna göre belirlenmektedir. İnsan vücudu, uyurken de, yemek yerken de, temizlenirken de; ve daha pek çok şey yaparken de kalori harcar… Bu nedenle, günlük alınması gereken kalori miktarının doğru ölçülmesi, insan metabolizmasının sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.
Zayıflamak isteyenler, kilo vermek için metabolizma hızının ne denli önemli olduğunu bilirler. Bazal metabolizma hızının düşük olması demek, kilo vermekte zorlanmak anlamına gelmektedir. Bu anlamda bazal metabolizma hızı yüksek olanlar şanslıdır. Çünkü bazal metabolizma hızı yüksek olanların, enerji gereksinimini karşılamak için daha fazla kalori harcamaya ihtiyacı vardır; ve daha kolay zayıflamaktadır. Bazal metabolizma hızı yavaş olanların az kalori almaları gerekmektedir; çünkü bazal metabolizma hızı yavaş olanlar az kalori harcamaları sebebiyle, alınan fazla kaloriler, vücutta yağ olarak depolanmaktadır.
Zayıflamak isteyenlerin, öncelikle metabolizma hızını arttırmaları gerekmektedir. Metabolizma hızını arttırmak için ise, vücutta bulunan kas dokusunun arttırılması gerekmektedir. Vücuttaki kas dokusu fazla olan kişilerin, daha hızlı metabolizma hızına sahip olmaları muhtemeldir; dolayısı ile zayıflamak isteyenler daha kolay zayıflar; ve daha ince bir vücut hayali bu kişiler için daha çabuk gerçekliğe kavuşur.
Metabolizma hızını arttırmak için düzenli egzersiz yapmak büyük önem arz etmektedir. Düzenli yapılan egzersiz ile metabolizma hızını arttırmak olanaklıdır. Düzenli egzersizler ile, vücut fonksiyonlarının daha mükemmel olması sağlanabilir. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı yaşam için de atılacak ilk adım niteliğindedir.
Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi, zayıflamak isteyenlerin harcaması gereken miktarı, günlük alınması gereken kalori miktarından daha yüksek olmalıdır. Bu tez bize şunu anlatmaktadır ki: düzenli egzersiz yapmak, daha fazla kalori harcamayı da olanaklı hale getirmektedir.

,günlük alınması gereken kalori,günlük alınması gereken kalori miktarı,günlük almamız gereken kalori,günlük almamız gereken kalori miktarı,Bir günde alınması gereken kalori
25 Aralık 2011 10,247 1 yorum yapılmış

Bir yorum yapılmış »


  • merve demiş ki:

    günlük alınması gereken kalori miktarını hesaplamanın bir yolu yok mu?

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir