Anasayfa » Zayıflama Yöntemleri, Zayıflamanın Yolları

Metabolizmayı Hızlandırmak için Ne Yapmalı?

Bilinçsizce, uzman tavsiyesine başvurmadan, kulaktan duyma bilgilerle yapılan diyetler ile bazal metabolizma hızı yavaşlar. Dolayısıyla bir günde harcadığımız enerji azalır. Sonuçta kilo verme hızımız düşer, ya da, daha az yememize rağmen çabuk kilo alır hale geliriz.


Metabolizmayı Nasıl Hızlandırabiliriz? Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

Sağlıklı bir zayıflma için, metabolizmanın hızlandırılması gereklidir.

Metabolizmayı Hızlandırmak için :

* 6 öğün: Tüm diyetisyenler 6 öğün önerir. Sebebi metabolizma hızının yavaşlamasını engellemektir. Böyle olunca, almanız gereken enerji, 6 öğüne bölünür. Hem daha az acıkır, hem de sık sık ve azar azar yemek yiyerek, vücut çalışır ve bazal metabolizma hızı  yavaşlamaz.

Uzun süre aç kalınırsa eğer, bazal metabolizma hızı düşer. Bu nedenle, diyet yaparken, ara öğünlerde, meyve, ayran ve diyet bisküvi tüketmek gerekir.

* Sıvı tüketimi: Gerek bazal metabolizmanın yavaşlamaması, gerekse vücut çalışma sistemlerinin (dolaşım, sindirim, solunum gibi) düzenli olarak sağlanması için günlük 2-2,5 litre sıvı alınması gerekir.

* Yürüyüş: Bazal metabolizmamızın çalışmasında en önemli faktörlerden birisi de yürüyüştür. Özellikle hareketsiz yaşam, zaman içerisinde metabolizma hızımızı düşürür. Bu nedenle, günde 30 dakika, sizi yormayacak bir tempoda yürüyüş yapın.

* Aynı saatte yemek yememek: Bilimsel olarak kanıtlanmasa da her gün aynı saatte aynı yemeğin yenilmesi de metabolizma hızını yavaşlatır. Bu nedenle yemek saatlerinizi biraz değiştirebilirsiniz. Örneğin, kahvaltı saatinde bazen meyve yiyebilir veya akşam yemeğinizi 10-15 dakika önce veya biraz gecikmeli yiyebilirsiniz.

* Bol bol meyve yiyin: Metabolizmayı hızlandırmaya destek olan bir yöntem, acıktığınız zamanlarda bol bol meyve yemektir. Özellikle karpuz, kiraz gibi kalorisi düşük yaz meyvelerini tercih edebilirsiniz.

,metabolizmayı hızlandırmak,metabolizmayi hizlandirmak icin ne yapmali,metabolizmayı hızlandırma,metabolizmayi hizlandirmak,metabolizmayı hızlandırmak için ne yapmalı
16 Şubat 2010 30,102 3 yorum yapılmış

3 yorum yapılmış »


  • faruk demiş ki:

    en az 15 kilo fazlalığım var zayıflamak için ne yapmalıyım kilo vermeye çalışıyorum ama bir türlü diyet yapamıyorum aç kalmadan nasıl zayıflayabilirim şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.


  • Can demiş ki:

    Et ve (protein) yemeyi seviyorsan atkins (google dan bak) diyeti tavsiye ederim, yoksa günde 3 ögün yemek aralari 5 saat birsey yeme sadece su ve 0 kalorili icecekler aksamda protein ve bol salata, karbonhidrat yeme (pilav, ekmek vs.) 20 den sonrada hic bir sey yeme iki diyetten birine bünyen kesin cevap verir iki hafta sabrettinmi alisirsin.


  • merve demiş ki:

    atkins diyeti ile bir haftada kaç kilo verebilirim, Can?

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir