Anasayfa » Zayıflama Yöntemleri, Zayıflamanın Püf Noktaları, Zayıflamanın Yolları

Oruç Tutmak Zayıflatırmı? Oruç İle Zayıflama Olur mu?

Bazı insanlarımız ramazan geldiğinde zayıflamak için tam zamanın geldiğine inanır. Ama yanlıştır. Bütün gün aç duran vücut metabolizmasını yavaşlatır. Ramazan ayının ortalarından sonra zayıflamak zor olacaktır. Bunun için öğün sıklığını artıracağız.Vücut susuz kalacağı için bol bol su içmeliyiz. Mümkün olduğu kadar ağır yemeklerden uzak durmalıyız.


Oruç Tutmak Zayıflatırmı? Oruç İle Zayıflama Olur mu?

Diyetisyen Yüksel Turan Taşdemir, kilo vermekten çok kilo alınan ramazan ayında, kilo vermek isteyenler için şu tavsiyelerde bulunuyor: “Ramazan ayı genellikle kilo alınan bir dönem olarak biliniyor. Ancak nasıl beslenilmesi gerektiği ile ilgili bir beslenme uzmanının önerilerinin alınması ile, bu Oruç tutarken de sağlıklı beslenme kurallarını yaşamımızın bir parçası haline getirebiliriz. Bir Diyetisyen gözetiminde düşük kalorili ve dengeli besinlerden oluşan, araları iyi belirlenmiş, iftar ile sahur arasında sık öğünler yerleştirilmiş bir program ile sağlıklı bir vücuda sahip olmak için ilk adım Ramazan’da atılabilir. İftarda ve sahurda bol su tüketilmesi, aşırı miktarda yemek yenilmemesi, iftarda bir tabak yemekten sonra 15 dakika kadar yemeğe ara verilmesi, günlük olarak tartılarak vücut ağırlığını kaydetmek, fiziksel aktivitenin artırılması alınabilecek genel önlemlerdir.”

İnsülin kullanan şeker hastaları diyabete uygun biçimde diyetisyenin hazırladığı ağzımızdan aldığımız ilaçların desteği ile rahat tutabiliriz.

Oruç sağlıklı insanlar içindir. Kilo vermek için oruç tutulmaz. Halükarda her oruç tutanın kilo vermediği bilinmektedir.

Özet olarak sağlıklı bir yaşam istiyorsak

-Mutlaka sahura kalkacağız

-Bu ayda yağlı ve hamur işlerinden uzak duracağız.

-Sahurdan sonra belli bir süre yatmayacağız

-İftarda orucumuzu hurmayla açıp arkasından iki bardak su içeceğiz.

-iftarımızı çorba veya sebze ile açıp 5 yada 10 dakika ara verip sonra tekrar devam edeceğiz.

-iftarımızı bitirdikten sonra yarım saat sonra eksersiz yapacağız.

-iftarımızı yaptıktan sonra yatma zamanı gelinceye kadar ki sürede meyvelerimizi ve süt yada ayran içerek ara kahvaltısı yapmak

-Bol bol sıvı tüketmek

-Tatlı canımız çektiği zaman sütlü tatlılar ve az miktarda tüketeceğiz.

Ramazan ayı biz Müslümanlar için hem sabrımızın geliştiği hem de sağlımızın dinlenebileceği büyük bir fırsattır. Bu ayları iyi değerlendirmeleyiz.

,oruç tutmak zayıflatırmı,oruç zayıflatırmı,oruçla zayıflama,oruç tutmak insanı zayıflatırmı,oruc tutmak zayıflatırmı
10 Ağustos 2010 9,754 1 yorum yapılmış

Bir yorum yapılmış »


 • RİMA demiş ki:

  Buradan müslüman ülkelere ve müslüman insanlara sesleniyorum.
  Öncelikle oruç tutmak ne demek, önemi ve amacı nedir bunu düşünmelerini hatta çok iyi düşünmelerini isteri

  Oruç tutmak yüce Allah’ın bizlere farz kıldığı islamın 5 şartından birisidir.Peki ne anlama gelir oruç tumak?

  Bana göre oruç tutan bir insan nefsine hakim olmalıdır, tüm bedenine ve organlarına oruç tutturmalıdır ancak bununla kalmamalı aç kaldığı saatler süresince ki 12-15 saat Allah’ın bizlere verdiği tüm nimetlerin yaşamımız için ne derece önemli olduğunu ve bunun karşılığında yüce Rabbimize hamd ve şükür borçlu olduğumuzu anlamamız gerekir ve sonrası dünyada aç insanlara bir nebze olsun yardım elini uzatmalıdır.
  Bu sadece ramazan ayı için geçerli olmamalıdır. Ne yazık ki oruç tutan müslümanım diyen milyonlarca insan iftar vakti sofralarını sultan sofrasına çevirip oruç açıyor yani sofralar yok yok denilecek ölçüde donatılıyor. Bırakın dünyayı belkide yanı başında ki aç komşusunu görmeyecek kadar da kör.
  Sevgili peygamber efendimiz Hz MUHAMMED (S.A.V) orucunu tek bir hurma ile açar bir gün boyunca o hurma ile oruç tutarmış. Buradan şunu özetlemek isterim şatafat ve herşeyin fazlası insana o yaptığı işin, hayırın önemini büyük ölçüde azaltmaktadır.
  Her insan yanı başındaki bir fakire yardım etse dünyada aç insan açlıktan ölen insan kalmaz ve bunun içinde oruç tutmak bile gerekmez.
  Burada anlatmak istediğim oruç tutmamak değil yardımlaşmak için oruca gerek olmadığıdır yanlış anlaşılmasın.
  İnsanlar sadece ramazan ayında değil Allah’ın her gününde nefsine hakim olmalıdır sevaplar sadece ramazan ayı için değildir. İyi o zaman 11 ay günah işleyelim kalan 1 ay içerisinde de günah çıkaralım bu nasıl bir düşüncedir anlayamıyorum….
  Yzanızda kan şekeri düştüğünde sütlü tatlıdan bahsediyorsunuz milyonlarca insan bir lokma ekmeğe muhtaçken hangi tatlıdan bahsediyorsunuz siz? Bunu yazacağınıza aç insanlardan bahsetseniz daha hayırlı olmayacak mı sizce? Topu topu 1 ay günde 15 saat ve kaç saati de uykuda geçecek belkide….. İyi ki yıllarca bir ekmeğe muhtaç bir toplum değilmişsiniz yani 5 gün sonra insanlar insanları yiyecekti belkide…
  O aç insanlar her gün oruç tutyorlar 1 ay orucun üstalik yediği önünde yemediği arkasında bir orucun hiçbir kıymeti yok bence sn müslüman ülkeler ve müslüman insanlar……

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir