Anasayfa » Beslenme ve Diyet, Zayıflamanın Püf Noktaları

Diyet Yaparken Kahvaltının Önemi

En çok atlatılan öğün arasında kahvaltı başta gelmektedir. Aslında en faydalı öğün kahvaltı iken, insanlar bu değerli öğünü her seferinde atlatıyorlar. Kilo vermek isteyen bayanlar ilk önce düzenli şekilde kahvaltı yapmalıdır. Kahvaltı yapma alışkanlığını kazanmadan, diyet de yapılsa saatlerce egzersizde yapılsa kilo vermeniz mümkün değildir. Oysaki vücut bütün gece enerjisiz kalır ve iyi bir kahvaltıyla toparlanıp kendini güne hazırlar. Bu öğün atlatıldığı zaman enerjisiz kalan vücut sizi çok yemek yemeye iter. Bu nedenle diyet esnasında en önemli öğün sabah kahvaltısıdır.

Kahvaltı yaptığınızda güne daha zinde başlar ve daha geç acıkırsınız.


Düzenli olarak kahvaltı yapan kişilerin daha kolay kilo verebildiği gözlenmiştir. Ayrıca diğer öğünle gibi ağır yemekler yemediğiniz için bu öğün hem sağlıklı hem de faydalıdır. Kahvaltı yapıldığında kişi öğle yemeğinde daha az yemek yer. Ancak kahvaltıda hangi besinleri tükettiğiniz de önemlidir. Sabah yenen yüksek kalorili besinler sizi gün boyunca halsiz bırakır. Bunun yanı sıra kahvaltıda yenen peynir, zeytin, süt ürünleri ve sebzeler kilo aldırmayan sağlığı koruyan ve kolay kilo vermenizi sağlayan besinlerdir. Kahvaltıda diğer önemli nokta ise şekerli ürünlerin fazla tüketilmemesidir. Her öğün zamanında tüketilip, vücudun ihtiyacını karşılayan besinler tüketilip ve bunları gereken ölçülerde tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Kilo verildiği gibi kolaylıkla alınan bir şeydir. Bu nedenle kalıcı kilo vermek istiyorsanız kahvaltı yapmanız şarttır. Sadece kahvaltı değil, diğer öğünleri de düzenli olarak tüketmelisiniz.Metabolizmanın hızlandırılması için kahvaltı yapmak şarttır. Ayrıca buzlu su içmek de metabolizmayı hızlandırır. Kahvaltıda sadece yağ ve şeker içeren besinleri tüketmek oldukça yanlıştır. Karbonhidrat ve protein beraberinde alınmalıdır.kahvalti ve diyet

Besleyici ve tok tutan kahvaltı örneği;

Bir bardak süt ya da açık ve şekersiz çay

Peynir, zeytin

Bir tane yumurta

Domates, salatalık, yeşilbiber ve tercih edilen sebzeler

2 dilim kepekli ekmek

Az miktarda elma suyu konsantresi veya bal

Küçük bir parça börek ya da tost

,diyette kahvaltıda ne yenir,diyette kahvaltı,diyet yaparken kahvaltıda ne yemeli,diyet yaparken sabah kahvaltısı,rejim kahvaltısı
27 Temmuz 2010 12,083 3 yorum yapılmış

3 yorum yapılmış »


  • Nazlıjoy demiş ki:

    Çalıştığımız için buşekilde kahvaltı yapmak zor biz aman isde bir simit yada pohca alır yeriz diyor ve buşekilde kahvaltı yapıyoruz.yalıs olduğunu bile bile. Ama suan kilolarımdan nefret ediyorum ve karar verdim zayıflayacagım kemdıme söz veriyorum başaracagım.tabiki buma dùzgün kahvaltı yapmakla başlayacagım.


  • Begüm demiş ki:

    Çok kilo aldım zayıflayacağım kendime söz veriyorum


  • SEBA VE GİZEM demiş ki:

    ÇOK GÜZEL AMA ÇOK ZOR BULUNACAK ŞEYLER

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir