Anasayfa » Zayıflamanın Püf Noktaları

İştah Kesmenin Yolları: İştah Nasıl Kesilir?

İştaha engel olmanın bilinen en kolay yöntemi sık fakat az yemektir bu şekilde kişiler iştahlarını kesebilir. Uzmanlara göre yeme isteğini kontrol altında tutmanın yolları sağlıklı karbonhidratlara yönelme, bol bol su içilmesi, yiyeceklerin çok çiğnenmesi, güç gerektiren egzersizler ve sık öğünlerle az az yemektir.

istah


Beyin vücutta enerjinin azalttığını fark eder etmez yeme isteği uyandırır. Fakat beynimizde bu açlık hissini doğuran yer aynı zamanda duyguları da kontrol eder. İşte kişilerin sıkıldığı yada kendilerini kötü hissettikleri zamanlarda beynin aynı yerinden gelen sinyallerle kalkıp buz dolabına yönelinmesinin sebebi budur. Eğer bu duruma karşı koyabilirsiniz tokken yediğiniz yemek miktarı yüzde 50 kadar azalacaktır. Belki yinede bir şeyler atıştırmak istenebilir o zaman ise yenilen miktar azaltılmalı ve sağlıklı karbonhidratlara yönelinmelidir. Karbonhidrat, sindirim sisteminde daha uzun süreler kalır ve şeker seviyesinin yavaş yavaş yükseltir. Böylelikle daha uzun süre tok hissedilecektir.

Su içmenin de iştahı kesmek için çok önemli olduğu uzmanlar tarafından da onaylanmaktadır. Ayrıca vücut susuz kaldığında da beyin açlık sinyallerine benzer sinyaller gönderir böyle durumlarda direk yemeğe değil de önce su içmeye yönelinmesi gerekir. Uzmanlar, yenilen yemeğin uzun uzun çiğnenip yutulmasını ve böylelikle beyinin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanınması gerektiğini bildiriyorlar. Üstelik böyle yaparak tatma duygusunu da tatmin edebilirsiniz. Öğün atlama durumunda vücut zayıf düşer ve belli süre sonra daha fazla yeme ihtiyacı duyulur bu hataya düşülmemesi uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

,iştah kesmenin yolları,iştahımı nasıl kesebilirim,iştah nasıl kesilir,iştahı kesmenin yolları,istah kesmenin yollari
30 Ocak 2010 16,570 3 yorum yapılmış

3 yorum yapılmış »


  • sinem demiş ki:

    iyide nasıl


  • melek demiş ki:

    çaloşan biri olarak nasıl zayıflarım sağlıgımıda düşünmek zorundayımm..


  • karanlıklar efendisi demiş ki:

    tavsiyenizi dinliyeceğim ama daha çok öneri yapı lütfen !

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir